Web Tasarım - Hosting & Domain - Bilgisayar Satış - Grafik Tasarım - Özel Yazılımlar  | Hosting ve Domain Hizmetleri     
  Kayseri Web  Site Tasarımı
  Kayseri Özel Yazılımlar
  Kayseri E Ticaret Çözümleri
  Kayseri Bilgisayar Sistemleri
  Kayseri Web  Hosting - Domain   
 - Domain Nedir , Nasıl Çalışır ?


İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) 'ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. www.isminiz.gen.tr için ip adresi 70.85.48.14 dür. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme sistemi (domain sistemi ) getirilmiştir.

www.isminiz.com.tr alanadı açılımı şu şekilde olmaktadır .tr ülke kodu .com ticari kullanım olduğunu bildirir üst düzey domain takısı (TLD) .turkiye domain adı www alt domain (subdomain) * Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiyede bu ODTÜ bünyesindeki NİC.TR dir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD 'ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiye de kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr şeklinde de isimler türeterek bunları da kullanabilir.
 

 - Domain Kayıt İşlemi Nasıl Olmaktadır ?

İnternet'te bir adrese ulaşmak istediğimizde o bilgisayar kendisinde önceden tanımlanmış olan domain sorgulama adreslerinden bu domain 'e ait bilgileri sorgular ve sonuç olarak bir IP adresi alır.Bu şekilde o adrese ulaşmış olur. İşte kayıt işlemi temel olarak bu sorgulama makinelerine IP karşılığının eklenmesidir.
 
Domain Kayıt İşlemi Kaç Günde Tamamlanmaktadır ?

Dünyada bulunan ana domain sorgulama makineleri belirli aralıklar ile güncellenmektedir. Kayıt işlemi ardından tüm bu sunucuların dünya çapında güncellenmesi 24-72 saat içinde olmaktadır.
 
Domain Kaydı Yaptırırsam Bir Web Sitem Yada E posta Adresimde Olacak Mı ?

Domain kaydı sadece bu sunucular üzerinde isim ile ilgili hakların belirtilen süre ile satın alınmasıdır.Bu durumda isim'i kullanabilmek için isim karşılığında yazılacak bir IP adresine yani bir sunucu üzerinde sizin istediğiniz hizmetler için hazırlanmış bir alana ( hosting ) ihtiyacınız olacaktır.
 
Domain kaydı yaptırdım ancak şimdilik bir eposta adresine yada bir web sitesine ihtiyacım yok.İsmin başkaları tarafından alınmasını engellemek istiyorum , hosting almam gerekirmi ?

Domain kaydı ile domain olarak aldığınız ismi başkalarının almasını belirtilen süre içinde sağlamış oldunuz . Eğer e posta yada site ihtiyacınız yok ise hosting almanız gerekli değildir.
 
Domain 'ime Ait Süre Dolunca Ne Olacak ?

Eğer belirtilen süre sonunda domain 'e ait yenileme yapmadı iseniz bu domain 10 gün içinde kullanılamaz hale gelir . Yaklaşık 45 gün kimse tarafından kayıt edilemez.Daha sonra tekrar isim serbest kalır.Domain adı kaç karakter uzunluğunda olmalı? Maksimum 63 karakter uzunluğunda olabilir.